AĞ SAYFAMA HOŞ GELDİNİZ

AĞ SAYFAMA HOŞ GELDİNİZ

# Hakkımda

Kırk yılı aşkın bir süredir Türk dilinin çeşitli dönemlerine alanlarına ve konularına yönelik çalışmalar yürütüyorum.

1956 yılında Adana’da dünyaya geldim.

1975 yılında lisans öğrenimime başladığım İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünden Haziran 1979 döneminde mezun oldum.

Lisansüstü çalışmalarıma Prof. Dr. Faruk K. Timurtaş danışmanlığında Kasım 1979 döneminde başladım ancak hocamın vefatı üzerine çalışmalarımı hocam Prof. Dr. Mertol Tulum danışmanlığında yürüttüm ve 1987 yılında İstanbul Üniversitesinde Saltuk-name (İnceleme-Söz Dizimi-Metin) başlıklı doktora tezimi savunarak Yeni Türk Dili Bilim Dalında doktor unvanını aldım.

Davutpaşa Lisesi Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenliği (1979-1980), Kültür Bakanlığına bağlı olarak kurulan Ansiklopedik Evliya Çelebi Seyahatnamesi Yayın Bürosu memurluğu (1980-1982), Çukurova Üniversitesi Türk Dili okutmanlığı (1982-1989) görevlerinde bulundum. Çukurova Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümüne yardımcı doçent olarak atandım (1989). 1 Ekim 1990 tarihinde de Yeni Türk Dili alanında doçentliğe yükseltildim. 16 Ocak 1996 da Çukurova Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalında profesörlük kadrosuna atandım.

1995 yılında Türk Dil Kurumu aslî üyeliğine, 1998’de ise Türk Dil Kurumu Yürütme Kurulu üyeliğine seçildim.

Resmi Gazete'de yayımlanan üçlü kararname ile 15 Nisan 2001 tarihinde Türk Dil Kurumu Başkanlığına atandım. Benim için en büyük onur kaynağı olan Türk Dil Kurumu Başkanlığı görevimi aralıksız olarak yaklaşık on bir yıl yerine getirdim.

Genel Sekreterliği Almanya’da bulunan Uluslararası Sürekli Altayistik Konferansı’nın (Permanent International Altaistic Conference PIAC) 2003 yılında dönem başkanlığını yaptım. 2004 yılında Tataristan Bilimler Akademisi ve 19 Mayıs 2008 tarihinde Kırgızistan Cengiz Aytmatov Akademisi şeref üyeliğine seçildim.

15 Mart 2006 tarihinde Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümüne profesör olarak atandım.

2001 yılında atandığım Türk Dil Kurumu Başkanlığı görevimden 2012 yılı başında kendi isteğimle ayrılarak 12 Ocak 2012 tarihinde Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümündeki öğretim üyeliğine döndüm.

2013-2016 yılları arasında Hacettepe Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanlığı yaptım.

2014 yılında Hacettepe Üniversitesi Sözlük Bilimi Uygulama ve Araştırma Merkezinin kuruluşunu gerçekleştirdim ve kurucu müdürü olarak 2021 yılının ağustos ayına kadar bu görevi sürdürdüm.

2 Ağustos 2016 tarihinde getirildiğim Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dekanlığı görevini 7 Nisan 2018 tarihine kadar yürüttüm.

Erdoğan Ödül

Cumhurbaşkanlığı tarafından 2017 yılının Türk Dili Yılı ilan edilmesi dolayısıyla Türk Diline Üstün Hizmet Ödülü‘ne layık bulundum. Ödülüm, Cumhurbaşkanı sayın Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından 23 Mayıs 2017 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde yapılan törende şahsıma tevcih edildi.

16 Aralık 2019 tarihinde Azerbaycan Sumqayıt Devlet Üniversitesi tarafından şahsıma filoloji ilimleri alanında onursal doktora unvanı verildi:

Sumqayıt Doktora

Türk Cumhuriyetleri Kültür Bakanlıkları ortak konseyi TÜRKSOY Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı tarafından Türk dili alanında yaptığım çalışmalar ve Türk dünyasına bilimsel katkılarım dolayısıyla Németh madalyası ile taltif edildim. Madalya, Türksoy Genel Sekreteri Düsen KASEİNOV tarafından 13 Kasım 2020 günü TÜRKSOY’da düzenlenen törenle şahsıma verildi:

Türksoy Ödül

16 Kasım 2022 tarihinde ise Azerbaycan Milli İlimler Akademisi Dilcilik Enstitüsü tarafından onursal doktor unvanıyla taltif edildim:

AMEA Doktora

Hacettepe Üniversitesinden 16 Şubat 2022 tarihinde emekli oldum. Hâlen Hacettepe Üniversitesinde emekli öğretim üyesi olarak Türk İşaret Dili Çalışmaları ve Uygulamaları Ana Bilim Dalında ders vermekteyim.

Uzmanlık alanım genelde Türk Dili olmakla birlikte çalışmalarım ve yayınlarım sözcük bilimi (lexicology), yer adları bilimi (toponymy), sözlük bilimi (lexicography) ve Türk İşaret Dili tarihi alanına yöneliktir. Akademik yaşamımla ilgili ayrıntılı bilgiyi Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Samet Kumanlı'nın aşağıdaki yazısından edinebilirsiniz.

Evliyim, iki çocuğumuz ve iki torunumuz var.

Hakkımda yazılan yazılar

  • Ruslan Abdullayev. (2015). "Şükrü Haluk Akalın". Tedqiqler. Azerbaycan Milli İlimler Akademiyası Nesimi Adına Dilçilik İnstitutu. 2, (s.15-18). Okumak için tıklayınız.
  • Ord. Prof. Dr. Möhsün Nağısoylu. (2021). "Azerbaycan Sevdalısı Şükrü Haluk Akalın". Dilçilik Araşdırmaları Azerbaycan Milli İlimler Akademiyası Nesimi Adına Dilçilik İnstitutu. 2, (s.135-137). Okumak için tıklayınız.
  • Prof. Dr. S. Dilek Yalçın Çelik. (2022). "Türklük Bilimi Araştırmaları Prof. Dr. Şükrü Halûk Akalın Armağanı Sunuşu". Türklük Bilimi Araştırmaları Şükrü Halûk Akalın Armağanı. s. 13-15, Ankara: Akçağ Yayınları. Okumak için tıklayınız.
  • Dr. Mustafa Samet Kumanlı. (2022). "Prof. Dr. Şükrü Halûk Akalın'ın Akademik Yaşam Öyküsü". Türklük Bilimi Araştırmaları Şükrü Halûk Akalın Armağanı. s. 17-23. Ankara: Akçağ Yayınları. Okumak için tıklayınız.
  • Öğr. Gör. Sinan Yalçınkaya. (2022). "Prof. Dr. Şükrü Halûk Akalın Kaynakçası". Türklük Bilimi Araştırmaları Şükrü Halûk Akalın Armağanı. s. 25-44. Ankara: Akçağ Yayınları. Okumak için tıklayınız.
  • Doğan Hızlan. (18 Kasım 2022). "Türkoloji uzmanı Şükrü Halûk Akalın'a armağan". Hürriyet gazetesi, s.16.Okumak için tıklayınız.

Ana sayfaya dönmek için tıklayınız:

Okumaya Devam Et!